Brinkiosk – ‘uit de grond’
Door Henri Cocu.
U heeft het wellicht al gezien, op de brink in Sint Anthonis wordt op dit moment door aannemer van der Horst en een grote groep vrijwilligers hard gewerkt aan de realisatie van een (muziek)kiosk. Inmiddels is de kiosk letterlijk ‘uit de grond’ en mikken de initiatiefnemers voor de opening op het voorjaar.
Doel
Het belangrijkste doel met de Kiosk is meer activiteiten, meer ‘leven’/ reuring op de Brink te genereren. De Brink moet weer het ’kloppend hart’ worden van het dorp. Het moet weer de plaats zijn waar mensen elkaar ontmoeten en verbindingen tussen de verschillende geledingen in de gemeenschap tot stand komen.
Regieraad ‘Bruisende Brink’
De (onderkelderde) kiosk met al haar voorzieningen (stoelen, tafels, geluidsinstallatie, nutsvoorzieningen, overkapping etc.) faciliteert daarbij en maakt het organiseren van activiteiten op de brink laagdrempelig. Nu moet iedere initiatiefnemer van een evenement steeds weer zelf alle voorzieningen regelen en met diverse partijen afspraken maken. Er is al een regieraad onder de naam ‘Bruisende Brink’ geformeerd die alle activiteiten in en rondom de kiosk en de brink gaat coördineren (jaaragenda, hulp bij vergunningaanvraag e.d.). In deze regieraad zitten de initiatiefnemers van de kiosk, vertegenwoordigers van de dorpsraad, verenigingsleven en van zowel ouderen als jongerenorganisaties. Het initiatief is dus veel ‘breder’ in opzet dan alleen de realisatie van een kiosk. De kiosk is alleen het middel.
Podium
In de gesprekken met verschillende verenigingen zijn al tal van ideeën voor nieuwe activiteiten opgekomen die bij realisatie van de kiosk kunnen worden uitgewerkt. In totaal wordt gedacht aan zo’n 25-30 activiteiten in de periode april t/m september. Denk daarbij aan: concerten van harmonieën en blaaskapellen uit de gemeente, voorstellingen van de plaatselijke toneelverenigingen, festivals (dixieland, jazz etc.), presentaties (kunstmarkt, brocante markt, agro-food markt) en evenementen (Brinkevent, Kunstdorp Sint Anthonis). Daarnaast zien we in een veranderende samenleving een opkomst van creatieve individuen op het gebied van (synthetische) muziek in de rol van performer of DJ, stand-up comedian, alsmede kleinschalige groepjes muzikanten in vele genres. Het blijkt dat veel van deze personen en groepen behoefte hebben aan een podium om hun kunnen aan het publiek te presenteren. Tot slot kan de kiosk gebruikt worden voor jurering (koningsschieten, paardenfokdag, prijsuitreiking carnavalsoptocht etc.).
Centrale locatie.
Bewust is gekozen voor een centrale locatie van de kiosk op de brink, tussen de drie horecaterrassen (3 Burgemeesters, Friends en het nog te realiseren horecaterras bij het voormalig gemeentehuis). Op deze manier kan ook de (samenwerkende) horeca volop gebruik maken van de muziekkiosk. Ook voor hen wordt het organiseren van een activiteit laagdrempelig, ‘een muziekbandje of anderszins hoeft alleen nog maar haar instrumenten in te pluggen’, alle faciliteiten zijn aanwezig. Zelfs voor de communicatie van een evenement is al gezorgd middels de informatiezuil bij de entrée van het dorp.
Foto Wilma van der Meulen, film Jos Hendriks.