“Zalig om rond te struinen in het Land van Cuijk”
Land van Cuijk- Het land van Cuijk kent sinds kort een eigen streekpad; het Land van Cuijkpad. Dit pad is 179 kilometer lang en is uitgezet en wordt onderhouden door enthousiaste vrijwilligers. Het streekpad is gefinancierd door de Gemeente Land van Cuijk en het Wandelnet. Padcoördinator Frank van Kalleveen vertelt waarom wandelaars deze unieke wandelroute niet mogen missen.
Door Wanda Havens in DeBoK, foto John Hoffman
Hij heeft meer dan duizend kilometer afgelegd op de fiets om het Land van Cuijkpad uit te zetten. Geen enkel vierkant meter gebied is nog onbetreden door hem. Daarnaast heeft hij, samen 25 vrijwilligers, ruim tweeduizend stickers geplakt. Gepensioneerd boswachter en fervent wandelaar Frank van Kalleveen is, zoals hij zelf zegt, besmet met het Land van Cuijkpad-virus. Drie jaar geleden nam hij de taak op zich om, na het uitzetten van het Maas- en Peelliniepad in 2002, dit streekpad met 60 kilometer uit te breiden in het Land van Cuijk, inclusief een stukje Limburg. Dankzij de fijne samenwerking met de afdeling voorlichting en recreatie van de gemeente, en enthousiaste vrijwilligers is het Land van Cuijkpad nu een feit.
Het Land van Cuijkpad (streekpad 14) is geheel dubbelzijdig gemarkeerd met geel-rode stickers en loopt honderd procent over de wandelknooppunten. Op 26 plekken verbeterde Frank met de buitendienstmedewerker van de gemeente het wandelknooppuntensysteem, waardoor beide routes nog mooier zijn geworden. Het traject is opgedeeld in acht etappes. “Maar dit is een theorie”, legt Frank uit. “Iedereen kan zoveel kilometer in één keer lopen als hij/zij wil. De route voert door de Maasheggen van station Cuijk naar Boxmeer, via de Overloonse duinen naar Bronlaak. Dat vind ik een gouden greep, het is zo mooi daar. De Staatsbossen van Sint Anthonis wordt aangedaan, het prachtige gebied Molenheide, de Kuilen in Mill, het stadje Grave en voert via de Kraaijenbergse plassen weer naar Cuijk.”
Enkele testwandelaars hebben het streekpad kritisch onder de loep genomen, waarna Frank de laatste puntjes op de ‘i’ zette. Vrijwilligers van het Wandelnet, de organisatie die verantwoordelijk is voor alle langeafstandspaden in Nederland, zorgen ervoor dat elk deel van de route goed onderhouden blijft. “Wanneer we een melding ontvangen, zorgen we dat dit snel wordt opgelost. Het was zalig om door de regio te struinen en de mooiste paadjes te ontdekken. Hierdoor heb ik het gebied nog beter leren kennen, dat gun ik andere wandelaars ook. Het Land van Cuijkpad blijft zich ontwikkelen, dat maakt het leuk. Ik haal voldoening uit het feit dat anderen plezier beleven aan deze route. Wat de hoogtepunten zijn? Je komt door veel natuurgebieden, alles is mooi!”
Bij het Land van Cuijkpad hoort een wandelgids met beschrijvingen over de streek. Deze is te bestellen via www.wandelnet.nl. Hier is de route ook gratis te downloaden.