Publicatie Trots Sint Tunnis
Door Henny Lenkens
“We moeten rentmeesterschap tonen, zorgen voor een gezonde bodem en ons voedsel duurzaam produceren”, zegt een bevlogen Doreen de Hoog uit Sint Anthonis. Net als dorpsgenoot Joyce Dost behoort ze tot de grondleggers van BoerSaam. Joyce, die lid is van de projectgroep, staat vierkant achter het plan. Ze hoopt op een vliegende start, maar daarvoor moeten nog enkele hordes worden genomen.
Unieke samenwerking
BoerSaam is een gedroomde ontwikkeling voor de grondleggers, omdat via de samenwerking met Bronlaak bouwland beschikbaar komt. Bronlaak heeft een eigen tuinderij en veel expertise op het gebied van duurzaam telen. “Nee, we willen ons niet afzetten tegen de reguliere landbouw, maar een voorbeeld stellen hoe het duurzamer kan”, vertelt Doreen.
“Met Bronlaak hebben we de intentie uitgesproken een hybride boerderij op te zetten. Want daar hebben ze al 30 jaar ervaring met biologisch-dynamische landbouw”, vult Joyce aan. Doreen: “Het is mooi te zien hoe ze de grond koesteren en hoe knap hun compostering is opgezet.”
Jaarrond wil de coöperatie een keur aan akker- en tuin- bouwproducten aanbieden, geteeld op de zandgrond van Bronlaak. De variatie is groot, nu al biedt Bronlaak 65 soorten veldvruchten en -kruiden aan. Het teeltplan van BoerSaam wordt straks opgesteld door een commissie. Bronlaak heeft Boudewijn Tooren extern ingehuurd. Hij is medeoprichter van Herenboeren en in zijn vrije tijd voorzitter van Heren- boeren Wilhelminapark in Boxtel. Tooren helpt dit jaar bij het opstellen van het teeltplan en maakt daarbij gebruik van de kennis en ervaring van Bronlaak.
Werkzaamheden
De initiatiefnemers willen wekelijks en jaarrond 400 tot 500 mensen van groenten en fruit voorzien. Om voor deze mensen voedsel te produceren op biologisch-dynamische wijze, moet de huidige tuinderij (1 hectare vollegrondstuinbouw + kas) worden verdubbeld naar 2 hectare. Een tunnelkas behoort tot het wensenpakket.
Bronlaak brengt land in bij de boerderij Ard Lea, op de Bunthorst en nabij de boerderij Plekenpol. “Het zal niet meteen vanaf het begin het volle pond geven, maar we hopen al vrij snel producten te krijgen”, zegt Doreen realistisch. Joyce schat in dat het na twee jaar volledig draait. De veldwerkzaamheden worden uitgevoerd door bewoners van Bronlaak, aangevuld met vrijwilligers van BoerSaam. En als er meer menskracht nodig is, wordt deze ingehuurd. Voor de organisatie van de productie wordt een betaalde coördinator aangesteld.
Leden van BoerSaam kunnen wekelijks een voedselpakket ophalen in de winkel van Bronlaak. “Het gaat ons om betrokkenheid. Die valt weg als je met een bezorgdienst gaat werken”, stelt Joyce. Waarschijnlijk wordt zaterdag de wekelijkse ‘ophaaldag’.
Cruciale fase
BoerSaam is in een cruciale fase beland; de haalbaarheid moet worden bevestigd. Er is startkapitaal nodig. De coöperatie, waarvan de oprichtingsakte deze maand passeert bij de notaris, moet nu in de vorm van certificaten aandelen uitgeven. Voor een gezonde start moeten tenminste 90 gezinscertificaten aan de man worden gebracht. Een gezinscertificaat (2 tot 5 monden) kost € 1.400,00 een éénpersoonscertificaat (1 mond) € 700,00. “Na de eerste presentatie hadden al 27 gezinnen een intentieverklaring getekend, we hopen dat er snel meer mensen volgen die achter ons initiatief staan.”
Informatie: www.boersaam.nl