Wie zijn wij? Is een serie waarin de Dorpsverbinders ondernemers uit de gemeente interviewen.
We zijn op 16-januari 2021 online in contact met Tom en Marloes Barten van Boerderij en Imkerij in Landhorst: Ze vertellen over hun bedrijf, verantwoordelijk en lokaal boeren en over de impact van corona.
We laten Tom en Marloes Barten vertellen;
Willen jullie jezelf voorstellen?
“Wij zijn Tom en Marloes Barten, komen beide uit een ondernemersgezin. Tom is geboren en getogen in Landhorst en Marloes komt oorspronkelijk uit Dreumel (gemeente west Maas en Waal.) We hebben elkaar leren kennen toen we beide werkten in een dierentuin en zijn getrouwd in 2018. We hebben 3 dochters een tweeling geboren in 2017 en een dochter geboren in 2018”
“Tom is al op jonge leeftijd mee gaan werken in het dierenpension (De Horst) van zijn ouders. Hij heeft daar zelf ook een hondenschool gehad. Helaas was dit wel altijd `s avonds werken en werd dit steeds moeilijker combineren met het dierenpension overdag en mijn jonge gezin”
“Marloes heeft een achtergrond in de fruit en sierteelt. We hebben al jong geleerd wat werken is”
Hoe omschrijf jij je omgeving waarin je woont?
“We wonen op een van de mooiste plekken op aarde althans dat vinden we zelf. We hebben hier de ruimte, bos en wandelgebieden in de buurt. In een gezellig dorp en we wonen in een veilig land waar alles goed geregeld is”
Corona heeft invloed gehad op jullie bedrijf kun je daar wat over vertellen?
“Corona en de Lock down die daarmee samengaat heeft een enorme invloed op ons dagelijkse leven. Zakelijk betekent het voor ons dat onze inkomsten wegvielen in 2020 maar tegelijkertijd hebben wij wel optimaal gebruik gemaakt van de tijd door onze boerderij op te starten en te gaan voor regeneratieve landbouw” We wilden weerbaarder zijn voor de toekomst”
“Als dierenpension ben je afhankelijk van mensen die op vakantie gaan en tijdelijk een onderkomen zoeken voor een huisdier. Die inkomsten vielen weg”
“Het idee om op deze manier te gaan boeren speelt al een aantal jaren bij ons, zo`n 7 à 8 jaar geleden zijn wij via speurwerk in contact gekomen met het idee regeneratieve landbouw.
Wat is jullie motivatie om op deze andere manier te gaan boeren?
“Het speelt voor ons mee dat we met een boerderij zoals wij deze voor ogen hebben echt wat kunnen doen aan verschillende problematiek die op dit moment speelt zoals klimaatproblemen, voedselveiligheid, verlies van biodiversiteit en de connectie die de consument heeft met voedsel.
“We hebben natuurlijk niet de illusie dat wij dat alleen even op gaan lossen maar niets doen en afwachten zit niet in onze natuur. Als ondernemer is het fijn dat veel mensen ons steunen door onze producten te kopen zoals een abonnement op onze groenten. Zij helpen ons echt enorm in onze plannen en door onze producten te kopen doen ook zij wat aan het verbeteren van de biodiversiteit in de regio en de opslag van CO2”
Wat betekend regeneratieve landbouw.
“Deze landbouw richt zich op het herstellen van de gronden waarop zij hun voedsel produceren, het verbeteren van de biodiversiteit en het samenwerken met de natuur”
Wat geeft jullie een boost in deze tijd?
“ Toen we onze plannen openbaar maakte en we de positieve en spontane reactie van mensen kregen: “wij willen klant worden van je bedrijf” werkt dat erg motiverend”
Herenboer worden, is hier nu in het nieuws. Hoe staat dat in verhouding tot jouw bedrijf?
“Herenboeren is een organisatie die collectieve boerderijen opzet in Nederland. De gemeente Sint Anthonis bekijkt op dit moment of er vanuit de bevolking interesse is om een herenboerderij in het Land van Cuijk op te starten. Wat wij doen en wat de herenboeren doen lijkt in grote lijnen op elkaar”
Wat zijn de verschillen?
“Er zijn wat verschillen in aanpak en uitvoering. Bij herenboeren koop je je als burger in op de boerderij en deze wordt dan deels van jou. Er wordt een inleg bedrag gevraagd voor de aankoop van een boerderij en een jaarlijks bedrag voor onderhoud. De leden en het bestuur beslissen over de gang van zaken en de boer werkt als het ware als personeel voor de 150/200 aandeelhouders. De opbrengst wordt onder de aandeelhouders verdeeld”
“Wij hebben gekozen voor een andere insteek en zijn zelfstandig ondernemers en eigenaar van onze boerderij. Je koopt je niet in op onze boerderij maar betaalt een bedrag voor een groenten abonnement, daarvoor ontvang je een wekelijks pakket groot genoeg voor 1 persoon om de hele week van te eten. Na 1 jaar kun je opnieuw beslissen of je het seizoen daarna weer mee wilt doen. Andere producten zijn bij ons los bij te bestellen”
Wat zijn jullie hobby’s?
“Ik ben in mijn vrije tijd betrokken bij de toneelvereniging in Landhorst zowel door te besturen als spelen. Daarnaast houd ik van wielrennen en houden we van tijd doorbrengen met mijn gezin. Marloes is vrijwilliger en verzorgt de dieren in de dierenweide de vrije loop in Landhorst daarnaast is haar hobby om te mountainbiken in de mooie staatsbossen”
Wat zijn de persoonlijke gevolgen van deze tijd voor je? Wat deed je eerst wat nu niet meer kan?
“Helaas is het onderhouden van sociale contacten erg lastig in deze tijd, zoals familiebezoek en bezoek aan grootouders in een verzorgingstehuis. Daarbij kunnen we minder ondernemen met ons gezin omdat je thuis moet blijven”
Wat ervaar je als minder plezierig of zelfs negatief?
“Hoewel veel dingen wegvallen kan ik niet direct spreken van negatief… Ik denk dat dit komt omdat we optimaal gebruik maken van onze tijd door iets te ondernemen waar wij allebei enorm veel zin in hebben. Hierdoor hebben we iets geweldigs gecreëerd om naar uit te kijken. We hebben verleden jaar enorm veel werk verzet. Zo hebben we 100m2 compost met de kruiwagen versjouwd, teeltplannen gemaakt, onderzoekswerk verricht, onszelf nieuwe dingen geleerd zoals het enten en stekken van bomen, en proefvelden met groenten aangeplant”
De aanpak hoe om te gaan met corona is verschillend in landen om ons heen, hoe kijkt je daar tegenaan?
“Ik vind het erg lastig om daar een antwoord op te geven. Corona en de gevolgen daarvan zijn enorm complex en ik geloof niet dat iemand in de wereld precies weet wat de beste methode en aanpak is. Achteraf commentaar leveren is geen kunst en iemand bekritiseren die onder enorme druk staat ook niet. Ik ben alleen maar dankbaar dat ik leef op een veilige plek in de wereld waar er mogelijkheden zijn om ondernemers te ondersteunen en waar een goede gezondheidszorg is. Ik weet zeker dat er vele mensen zijn die onder veel slechtere en onveiligere omstandigheden corona het hoofd moeten bieden”
Bent je bang om zelf corona te krijgen?
“Nee, ik ben niet bang voor mezelf. Mocht het gebeuren dan is dat zo en dan hoop ik dat de ziekte meevalt. Gelukkig zijn ernstige coronagevallen mij en mijn familie tot op heden bespaard gebleven. Ik kan mij heel goed voorstellen dat wanneer er een sterfgeval te betreuren valt je anders tegen corona aan gaat kijken”
Wat zou jij de mensen willen meegeven?
“Probeer ondanks alle negatieve berichten wat te maken van je tijd. Hoe moeilijk ook”
Hoe kijk jij tegen het online dorpsplein aan? Wat zou het kunnen opleveren, heb je suggesties/tips?
“Ik vind het online dorpsplein een goed idee. Ik hoop dat het in de toekomst bijdraagt aan een goed samen gevoel van de inwoners van de gemeente Sint Anthonis, zeker als we straks opgaan in een grote gemeente samen sta je immers sterk”
Wat is je levensmotto/quote
“In het verleden behaalde resultaten…”
Tom en Marloes wij bedanken jullie voor dit interview en de tijd die jullie aan ons dorpsplein, Samen Sint Anthonis wilde besteden.